Kıskançlığın Altında Yatan Sebepler

Ana sayfa » Makaleler » Kıskançlığın Altında Yatan Sebepler

Kıskançlığa karşı açık ve net olmak

Kıskançlık, eşleri, kardeşleri, arkadaşları birbirine düşüren önemli bir duygudur ve zaman zaman insanların geri dönülmesi mümkün olmayan hatalar yapmasına neden olur. Bu yüzden evlilikte kıskançlık ciddiye alınmalı ve bu duyguya karşı akıllıca hareket edilmelidir.

Patolojik Kıskançlık Nedir?

Patolojik kıskançlık dediğimiz aşırı kıskançlık ise marazi bir durumdur ve tedavi ile düzeltilir. Aşırı kıskanç kişi genellikle hasta olduğunu kabul etmediği için tedaviye ikna olmaz. Aşırı kıskanç eşe açık ve net davranmak gerekir. Örneğin, “Ben senin aklından geçen şüpheleri uyandıracak bir insan değilim. Bana güveniyorsan evliliğimiz devam etsin, güvenmiyorsan ayrılalım” şeklinde kararlı ve açık konuşulduğu ve davranıldığı zaman, bu tutum onda güven oluşturur.

Eşi Aşırı KKıskanç Olan adınlar

Eşi aşırı kıskanç olan kadınlar, genellikle geleneksel yetiştirilme tarzlarından dolayı “Aman idare edeyim de problem çıkmasın” düşüncesiyle hareket ederler. Unutulmamalıdır ki şüpheci, kıskanç kişileri en çok çıldırtan şey, karşı tarafın susması ve suçlu olmadığı halde suçlu gibi davranıp olayın üzerini kapatmaya çalışmasıdır. Kadınlar kıskanç eşlerine karşı net tavır koymalı, söz ve davranışlarıyla eşlerine “Ya bana güven duymayı öğren ya da evliliğimizi bitirelim, bu böyle devam etmez” mesajı vermelidirler. Kadın bu riski almak zorundadır. Yoksa, eşinin kendisine güven duymadığı bir evliliği sürdürmek her gün kızılcık şerbeti içmek gibidir.

Kıskanç eşle çatışmaya girmek

Kıskanç eşle çatışmaya girmek de yanlış bir tutumdur. Çünkü eşine karşı güven problemi yaşayan kişi, onu devamlı test eder, kızdırır, sinirlendir. Böylece onun içindeki en kötü duyguları, eğilimleri ortaya çıkararak, şüphesini teyit etmeye çalışır. Kıskanç eşin bu tür davranışlarına, sert bir şekilde ve acele tepki vermek, onun şüphelerinde haklı olduğu kanaatine varmasına neden olacaktır. Çatışmaya girmek yerine, onunla sakin bir şekilde, ses tonunu yükseltmeden konuşmak gerekir. Kıskanç eşe “Sen beni sorguluyorsun ama bana güvenmiyorsan bunu ispatlaman gerekir” tarzında açık iletişim kurarak yaklaşılmak ve kıskançlığının neden kaynaklandığı mutlaka öğrenilmelidir.

Kıskançlığın Altında Yatan Sebepler

Kıskançlığı hezeyan noktasına gelmiş, eşini uykusundan uyandırıp “Rüyanda kimi görüyorsun?” diye soran birisinin psikolojik alt yapısı incelendiğinde, kıskançlığının altından cinsel açıdan kendine güvensizlik ve eşini tatmin edememe düşüncesi çıkmaktadır. Kişi aslında kendisini zayıf hissettiği için eşinin kendisini aldatacağı düşüncesine kapılmaktadır. Bu kadar basit bir mantık hatası bile, kişiyi ‘eşim beni aldatıyor’ kanaatine götürebilir.