Bir Kıskançlığa Bir İyilik

Ana sayfa » Makaleler » Bir Kıskançlığa Bir İyilik

Kıskanç Eşin Verdiği Mesajlar

Kıskanç eş aslında karşısındakine “Bana önem ver, bana değer ver” mesajını aktarır. Sevgi dolu bir bakış, eşine değer verdiğini gösteren bir hareket, ufak bir hediye, kıskanan eşin kendisini sorgulayarak “Ben haksızlık yapıyorum galiba” diye düşünmesini kolaylaştırır.

Yani açık iletişim ve net tavır koymak gibi, iyilik yapmak da kıskançlığı azaltır. İnanç sistemimizdeki “Bir kötülük yaptığın zaman hemen arkasından iyilik yap. Kötülüğü gidermenin en güzel yolu budur” anlayışından hareketle yapılacak iyilikler, kıskanç eşin kendisindeki hataları fark etmesini sağlayacaktır. Ancak şuna dikkat etmek gerekir: Kıskanılan taraf, iyilik yaparken sanki bir hata yapmış da şimdi kendini ispat etme çabasındaymış gibi davranmamalıdır.

Çünkü bu, kıskanan eşte kendisine rol yapıldığı düşüncesinin oluşmasına neden olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, iyilik yaparken kıskanan kişinin değer ve önem verilme ihtiyacı içinde hareket ettiği göz önünde bulundurulmalı; ihtiyaç duyduğu değer ve önem ona doğal bir şekilde hissettirilmelidir.

Evlilikte kıskançlıkla mücadele

Evlilikte kıskançlıkla mücadele ederken şu unutulmamalıdır; güvenin olduğu yerde kıskançlık hayat bulmaz. Eşler arasında güven duygusunun bulunması o kadar önemlidir ki, onsuz evliliği sürdürmenin bir anlamı yoktur. Dolayısıyla eşlerin birbirlerine verebileceği en büyük hediye güven duygusudur. Güven duygusu ise fedakârlıktan ve sevginin canlı tutmasından beslenir…

“Bir kötülük yaptığın zaman hemen arkasından iyilik yap. Kötülüğü gidermenin en güzel yolu budur” anlayışından hareketle yapılacak iyilikler, kıskanç eşin kendisindeki hataları fark etmesini sağlayacaktır.