Fedakarlık Yapmak İçin Zemin Hazırlama

Ana sayfa » Makaleler » Fedakarlık Yapmak İçin Zemin Hazırlama

Fedakarlığın Sınırları

Gerek eşler arası iletişimde gerek aile içindeki tüm ilişkilerde fedakârlığın sınırlarına dikkat etmek gerekir. Geleneksel yapımızda, kadın eşine adeta bir taht kurar ve erkeğin her istediğini yapar. Evlilikte verici olmak, eşler arası iletişim için hayati bir öneme sahiptir ancak bu uygun yerde, uygun zamanda, uygun kişiye yapıldığı takdirde faydalı bir davranıştır.

Eşler, özellikle de kadınlar kendi kişiliklerini yok sayarak, karşı taraftan övgü ve takdir beklentisi içine girerek fedakârlık yapmamalıdır. Eşlerden biri, fedakârlık yaptığı zaman diğeri bunu anlamıyorsa, “Ben fedakârlıklar yapıyorum ama bunların değeri bilinmiyor” demek yerine, yapılan fedakârlıklar gözden geçirilmelidir. Bir kadın, eşinin her istediğini yapıyor ama buna rağmen ondan sürekli nankörlük görüyorsa, yaptıklarını eşinin başına kakmak yerine, o fedakârlıkları yapmamayı tercih etmelidir. Böyle davranması karşı tarafı ‘neler oluyor’ diye düşünmeye itecektir.

Fedakârlığa Duyarsız Kalan Eş

Fedakârlığa duyarsız kalan eşe karşı verici olmanın dozunu ayarlarken, onun fedakârlık yapmasına zemin hazırlamak da gerekir. Bazı kadınlar, eşi fedakârlık yapacağı zaman sert çıkışlarda bulunarak, surat asarak onun fedakârlık yapmasına engel olurlar. Bunun yerine fedakârlığa zemin hazırlamak, en azından geriye çekilip beklemek gerekir. Ancak istek üzerine fedakârlık yapmak, özellikle erkekleri rahatsız eder.

Kadın eşine, “Benim için hiç fedakârlık yapmıyorsun” dediği zaman, erkek savunmaya geçer. Fedakârlık bekleyen kişi, acı çektiğini, üzüldüğünü, incindiğini, kısacası ne hissettiğini karşı tarafa ben diliyle anlatabilirse, eşinde fedakârlık duygusu uyanır.

Fedakarlığın Dozunu Ayarlama

Geleneksel aile yapımızda, kadın, eşi için yaptığı yanlış fedakârlıkları çocukları için de yapar. Özellikle çocuk erkekse onu evin küçük hükümdarı haline getirir, bir dediğini iki etmez. Oysa fedakârlık yapan kişi, karşı taraftaki çocuk olsa dahi, fedakârlığın dozuna dikkat etmeli ve karşısındakinin duygularına ve psikolojik ihtiyaçlarına göre hareket etmelidir.

Fedakarlık İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Sosyal hayatta ve eşler arası iletişimde fedakârlık için, şu dört nokta her zaman dikkate alınmalıdır:

  1. Karşı taraf, fedakârlığın değerini bilmeli; yani nankör ve benmerkezci olmamalı.
  2. Yapılan fedakârlıkların dozu, kişiliğe zarar vermeyecek ve fedakârlık yapanı karşı tarafın gözünde küçük düşürmeyecek ölçüde olmalı. Aksi halde fedakâr davranan kişi, karşı tarafa esir olur.
  3. Verici olmanın önemi anlaşılmıyorsa fedakârlıklara bir süre ara verilmeli. Böyle davranmak, karşı tarafı düşünmeye itecektir.
  4. Fedakârlık yaparken karşı tarafın psikolojik ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı. Böylece özellikle çocuklara karşı aşırı fedakâr bir tutum içine girip uzun vadede, bilmeden de olsa, onlara zarar verilmemiş olur.

Fedakârlığa duyarsız kalan eşe karşı verici olmanın dokunu ayarlarken, onun fedakârlık yapmasına zemin hatırlamak da gerekir.